REGULAMIN

OŚRODKA „NOWY POCZĄTEK” W WARSZAWIE

§1

  1. Ośrodek dla osób bezdomnych i uzależnionych Nowy Początek z siedzibą przy ul. Koniecpolskiej 33 jest placówką prowadzoną przez Misję Nowy Początek, Kościół Boży Chrystusie.
  2. Ośrodek działa w oparciu o art. 51 ust.5 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (tj. Dz. U z 2015r poz.163 z późn. zm.), Statut Kościoła Bożego w Chrystusie, oraz w oparciu o niniejszy Regulamin i udziela tymczasowego, całodobowego schronienia bezdomnym mężczyznom z całego kraju przebywającym na terenie miasta st. Warszawy, którzy wyrażą gotowość do podjęcia współpracy w zakresie wychodzenia z bezdomności i uzależnienia, podpisali kontrakt socjalny a także:
    1. zapewnia niezbędne ubranie, oraz inną pomoc rzeczową,
    2. zapewnia cztery posiłki dziennie, w tym jeden gorący,
    3. prowadzi readaptację do życia społecznego, powrotu do środowiska,
    4. kieruje na podstawie indywidualnych potrzeb Świadczeniobiorcy na konsultacje, pedagogiczne, psychologiczne, socjalne, prawne, medyczne, zawodowe i rodzinne,
    5. prowadzi społeczno-zawodową aktywizację bezdomnych zdolnych do pracy,
    6. prowadzi pracę socjalną i przygotowuje osoby bezdomne do wychodzenia z bezdomności w oparciu o zawarty indywidualny program wychodzenia z bezdomności,
    7. prowadzi terapię uzależnień w oparciu o zawarty kontrakt terapeutyczny.

§2

  1. Ośrodek funkcjonuje przez wszystkie dni tygodnia, przez całą dobę. Ośrodek nie pełni funkcji miejsca stałego zamieszkania i zameldowania.
  2. Z Ośrodka mogą korzystać osoby bezdomne oraz wymagające natychmiastowej pomocy w formie schronienia z całego kraju przebywające na terenie miasta st. Warszawy, kierowane przez władze samorządowe, ośrodki pomocy społecznej, władze kościelne, szpitale, zakłady karne, organy porządkowe, osoby prawne, zgłaszający się osobiście i przyjęci przez kierownictwo ośrodka. Pracownicy ośrodka mają obowiązek sprawdzić czy zgłaszający się jest faktycznie bezdomny.
  3. Prawo pobytu w Ośrodku dotyczy okresu do ośmiu miesięcy, jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach pobyt może być przedłużony. Pobyt powinien zmierzać do pełnej readaptacji do życia społecznego i powrotu do środowiska.
  4. Przyjęcie poprzedzone jest rozmową wstępną, zapoznaniem z niniejszym Regulaminem i zobowiązaniem do przestrzegania jego postanowień.
  5. Osoba przyjęta winna zapoznać pracownika z faktyczną sytuacją materialną, prawną, mieszkaniową, zawodową, rodzinną, zdrowotną i informować go o wszelkich zmianach. Dane te objęte są tajemnicą służbową i nie są udostępniane osobom nieupoważnionym.
  6. Przyjęcie do Ośrodka następuje poprzez wpis do rejestru-ewidencji podopiecznych na podstawie dokumentów potwierdzających tożsamość.
  7. Przyjęcia do Ośrodka dokonuje Kierownik lub opiekun/wychowawca za zgodą Kierownika od poniedziałku do piątku w godzinach od godz. 8:00 do 6:00, na podstawie decyzji administracyjnej przyznającej tymczasowe schronienie. Osoba przyjmowana do Ośrodka składa oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem Ośrodka, w którym zobowiązuje się do przestrzegania jego postanowień. W przypadku osób bezdomnych, które zgłaszają się do Ośrodka samodzielnie, przyjęcia do schroniska dokonuje Kierownik placówki lub opiekun/wychowawca za zgodą Kierownika i informuje o tym fakcie w pierwszym po przyjęciu dniu roboczym właściwy miejscowo dla danego schroniska OPS celem rozpoczęcia postępowania administracyjnego. Decyzja wydana w wyniku tego postępowania jest wiążąca dla schroniska jeśli mieszkaniec przestrzega zapisów regulaminu placówki.
  8. Pobyt w Ośrodku, podczas którego załatwiane są sprawy formalne, do 3 dni może być udzielony bez wydania decyzji administracyjnej.
  9. Przyjęcia do Ośrodka dokonują wychowawcy – interwencyjnie, w dni ustawowo wolne od pracy i poza godzinami pracy Ośrodka Pomocy Społecznej. Osoba bezdomna przyjęta interwencyjnie do Ośrodka zgłasza się do Kierownika Ośrodka w pierwszym dniu roboczym po dniu ustawowo wolnym, celem rozpoczęcia postępowania administracyjnego.
  10. Przyjęcie następuje przez wpis do rejestru – ewidencji podopiecznych na podstawie dokumentów stwierdzających tożsamość lub oświadczenia.
  11. W godzinach nocnych tj. od 22.00. do 6.00. Schronisko pozostaje zamknięte.
  12. Osoby przywożone po hospitalizacji lub przez służby mundurowe muszą posiadać zaświadczenie lekarskie lub kartę informacyjną dopuszczające do pobytu w Ośrodku, jako zdolne do codziennej samoobsługi, nie mogą stanowić zagrożenia epidemiologicznego.
  13. Z Ośrodka mogą korzystać wyłącznie osoby trzeźwe.
  14. Schronisko nie zapewnia pobytu osobom nietrzeźwym, osobom chorym wymagającym pomocy lekarskiej lub opieki ze strony osób drugich, osobom niepełnosprawnym psychicznie jeżeli zagrażają sobie i innym.

§3

  1. Decyzja administracyjna Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m. st. Warszawy będąca podstawą umieszczenia osoby bezdomnej w Ośrodku określa rodzaj pomocy i okres, na który jest udzielana. Osoby umieszczone w Ośrodku winny spełniać kryteria określone w ustawie o pomocy społecznej.
  2. Osoby , których dochód miesięczny przekracza kryterium dochodowe określone w art. 8 ust.1 ustawy o pomocy społecznej mogą mieć przyznaną pomoc w formie schronienia na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego i wydanej decyzji administracyjnej,
  3. w której będzie określona odpłatność zgodnie z uchwałą Rady Miasta st. Warszawy w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w schroniskach dla osób bezdomnych.

  4. Za osoby przebywające w Ośrodku, skierowane spoza miasta st. Warszawy, koszty udzielonej pomocy w całości muszą pokryć właściwe miejscowo dla tej osoby ośrodki pomocy społecznej.
  5. Osobom umieszczonym w Ośrodku umożliwia się:
    1. przebywanie w Ośrodku przez całą dobę,
    2. korzystanie z miejsca noclegowego i wyposażenie w postaci łóżka, koca, pościeli, ręcznika, środków higieny osobistej oraz wydzielonej szafki na rzeczy osobiste itp.
    3. korzystanie z urządzeń sanitarnych,
    4. korzystania z urządzeń pralniczych,
    5. korzystanie z urządzeń i sprzętu o charakterze kulturalno–oświatowym (radio, telewizor, komputer),
    6. uzyskanie doraźnej pomocy rzeczowej i finansowej na potrzeby wynikające z konieczności utrzymania podstawowej egzystencji i zdrowia,
    7. dostęp do zamykanego depozytu na przedmioty wartościowe,
    8. niezbędną pomoc w postaci pracy socjalnej, pomoc w terapii i leczeniu uzależnień,
    9. pomoc i poradnictwo w załatwianiu wszelkich spraw osobistych i urzędowych,
    10. pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia,
    11. włączanie się do prac organizowanych przez Ośrodek,
    12. uczestniczenia w życiu kulturalno-oświatowym Ośrodka.

§4

  1. Osoby przebywające w Ośrodku mają obowiązek:
    1. w chwili przyjęcia lub w terminie wyznaczonym przez Kierownika Ośrodka przedłożyć zaświadczenie lekarskie lub kartę informacyjną dotyczące aktualnego stanu zdrowia i potwierdzające zdolność do przebywania w Ośrodku,
    2. aktywnie współpracować z kadrą Ośrodka, w tym pracownikiem socjalnym, psychologiem, terapeutą uzależnień, asystentem, prawnikiem, pracownikiem socjalnym Ośrodka Pomocy Społecznej w rozwiązywaniu swojej trudnej sytuacji życiowej, zwłaszcza w kierunku:
      • readaptacji i resocjalizacji
      • społeczno-zawodowej aktywizacji i usamodzielnienia życiowego
      • terapii uzależnień
      • leczenia chorób i uzależnień w jednostkach do tego powołanych
    3. uczestniczenia we wszystkich zajęciach pracach uwzględnionych w programie terapeutycznym i planie dnia,
    4. stosowania się do zaleceń terapeutycznych,
    5. mieszkańcy Ośrodka mają obowiązek utrzymywać porządek w pomieszczeniach Ośrodka i na terenie przyległym oraz świadczyć pomoc w innych pracach niezbędnych do utrzymania bezpieczeństwa, higieny, czystości, estetyki i uczestniczyć w zgodnym wspólnym zamieszkiwaniu mieszkańców,
    6. nieodpłatnego świadczenia prac porządkowych i gospodarczych na rzecz Ośrodka, zgodnie ze swoimi możliwościami i umiejętnościami,
    7. wywiązywania się terminowo i rzetelnie z funkcji wykonywanych na rzecz społeczności Ośrodka,
    8. przestrzegania zakazu palenia papierosów na terenie Ośrodka,
    9. przestrzegania zakazu korzystania z własnych urządzeń elektrycznych,
    10. utrzymania higieny osobistej, czystości odzieży i obuwia
    11. spożywania posiłków w miejscach do tego wyznaczonych w zgodzie z obowiązującym planem dnia,
    12. przebywania w Ośrodku w godzinach od 2200 do 0600
    13. przestrzegania ciszy nocnej od godziny 2200 do 600,
    14. przestrzegania regulaminu Ośrodka i stosowanie się do poleceń pracowników Ośrodka,
    15. przestrzegania zasad zbiorowego współżycia,
    16. przestrzegania przepisów przeciw pożarowych, sanitarnych i BHP,
    17. zapobieganie marnotrawstwu wody i energii elektrycznej oraz cieplnej,
    18. poddania się badaniom na obecność alkoholu/substancji psychoaktywnych/leków psychotropowych na żądanie pracowników Ośrodka lub opiekuna/dyżurnego.
  2. Kategorycznie zabrania się:
    1. wnoszenia na teren Ośrodka i spożywania alkoholu, narkotyków i innych środków odurzających,
    2. stosowania agresji słownej i fizycznej,
    3. wnoszenia na teren ośrodka broni, noży, scyzoryków i innych ostrych i niebezpiecznych narzędzi,
    4. wchodzenia na teren Ośrodka po spożyciu alkoholu, narkotyków i innych środków odurzających,
    5. palenia tytoniu na terenie Ośrodka,
    6. urządzania na terenie Ośrodka gier hazardowych,
    7. wprowadzania osób postronnych,
    8. utrzymywania pozamałżeńskich kontaktów seksualnych z innymi osobami przebywającymi w Ośrodku,
    9. zażywania leków nie przepisanych przez lekarza i bez wiedzy opiekuna/dyżurnego,
    10. brania bez wiedzy pracowników Ośrodka jedzenia, środków czystości, narzędzi oraz innych przedmiotów stanowiących własność Ośrodka,
    11. samodzielnego wychodzenia poza teren Ośrodka bez poinformowania opiekuna/dyżurnego.

§5

  1. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za zdrowie i zachowanie osób umieszczonych w Ośrodku poza jego terenem.
  2. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w Ośrodku, poza rzeczami złożonymi do depozytu Ośrodka. Po upływie 1 miesiąca od opuszczenia Ośrodka rzeczy ulegają likwidacji, przechowywane są jedynie dokumenty osoby bezdomnej.
  3. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za wniesione przez klientów środki pieniężne i inne wartościowe przedmioty, chyba że zostaną one umieszczone i będą przetrzymywane w zamykanym depozycie.
  4. Osoby przebywające w Ośrodku mają obowiązek dbać o mienie ruchome i majątek trwały Ośrodka. Za wyrządzone szkody ponoszą odpowiedzialność materialną.
  5. Osoby przebywające w Ośrodku zobowiązane są do wykorzystywania wyposażenia, instalacji i urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem.
  6. Osobom przebywającym w Ośrodku nie wolno na własną rękę i bez uzgodnienia z kierownictwem Ośrodka dokonywać jakichkolwiek napraw, zmian istniejącego stanu pomieszczeń, instalacji oraz używać urządzeń nie będących typowym sprzętem AGD.
  7. W przypadku zagrożenia pożarem, klęski żywiołowej, przebywający w ośrodku muszą postępować zgodnie z zasadami podanymi w instrukcji p.poż.
  8. Z uwagi na to, że pobyt w Ośrodku jest pobytem czasowym, dla zapewnienia higieny i bezpieczeństwa współmieszkańców zabrania się na terenie Ośrodka przebywania jakichkolwiek zwierząt.

§6

  1. Osoby naruszające postanowienia Regulaminu, a w szczególności łamiące zasadę abstynencji lub uchylające się od uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych, codziennych obowiązków i nie realizujące zapisów programu wychodzenia z bezdomności mogą mieć wstrzymaną pomoc czasowo lub na stałe.
  2. Osoby uchylające się od odpłatności za pobyt lub nieterminowo je uiszczające mogą zostać pozbawione uprawnienia do korzystania z Ośrodka w drodze decyzji administracyjnej wydanej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej.
  3. Osoby zakłócające spokój i porządek oraz będące w stanie nietrzeźwości na terenie Ośrodka będą bezwzględnie usuwane z placówki.

§7

Obowiązująca dokumentacja Schroniska:

  • regulamin
  • zobowiązanie mieszkańców do respektowania postanowień niniejszego regulaminu
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych
  • karty mieszkańców
  • indywidualna dokumentacja mieszkańców, w tym: wywiad wstępny wywiady środowiskowe, kontrakty socjalne/IPWB, indywidualne programy wychodzenia z bezdomności, kontrakty terapeutyczne
  • dziennik raportów
  • rejestr mieszkańców.

§8

  1. Za funkcjonowanie Ośrodka odpowiedzialny jest kierownik Ośrodka.
  2. Mieszkańcy Ośrodka mają prawo składania skarg i wniosków do kierownika Ośrodka w godzinach pracy kierownika.

§9

  1. Praca socjalna prowadzona jest przez pracownika socjalnego Ośrodka we współpracy z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej. Do zadań pracownika socjalnego należy:
    1. przeprowadzanie wywiadów środowiskowych i przygotowywanie dokumentacji niezbędnej do wydania decyzji administracyjnej dotyczącej przyznania schronienia w Ośrodku lub innej pomocy,
    2. opracowywanie i prowadzenie indywidualnego programu wychodzenia z bezdomności oraz prowadzenie dokumentacji pracy socjalnej,
    3. podejmowanie wszelkich działań mających na celu usamodzielnienie się osób bezdomnych, przebywających w Ośrodku lub powrót do ich rodzin,
    4. podejmowanie działań mających na celu uzyskanie stopnia niepełnosprawności, pomoc w umieszczeniu w domach pomocy społecznej lub zakładach opiekuńczo-pielęgnacyjnych
    5. ścisła współpraca z wychowawcami/dyżurnymi, kierownikiem Ośrodka
  2. O wszystkich wydarzeniach zachodzących w Ośrodku wymagających decyzji wykraczających poza zakres pracy pracownika socjalnego, pracownik socjalny ma obowiązek informowania kierownictwo Ośrodka.
  3. Do zadań wychowawcy/dyżurnego należy:
    1. pełnienie nadzoru nad prawidłowym funkcjonowaniem Ośrodka w czasie dyżuru,
    2. codzienne odnotowywanie w rejestrze-ewidencji Ośrodka osób przebywających w Ośrodka,
    3. ścisła współpraca z pracownikiem socjalnym oraz kadrą Ośrodka,
    4. wdrażanie w życie i ścisłe egzekwowanie postanowień Regulaminu,
    5. otaczanie opieką mieszkańców Ośrodka, służenie pomocą w rozwiązywaniu ich problemów, dbanie o kształtowanie właściwej atmosfery,
    6. codzienne raportowanie o sytuacjach i zdarzeniach mających miejsce w Ośrodku.

§10

  1. Mieszkańcy Ośrodka zobowiązani są do przestrzegania postanowień niniejszego regulaminu. Rażące naruszenie regulaminu skutkować będzie wydaleniem z Ośrodka.
  2. O rażących wykroczeniach mających znamiona przestępcze (kradzieże, pobicia, groźby karalne, wnoszenie lub posiadanie środków odurzających) będą niezwłocznie powiadamiane organy ścigania.

§11

Pracownicy ponoszą odpowiedzialność za właściwe funkcjonowanie placówki przed kierownikiem Ośrodka oraz Dyrektorem Misji.

§12

Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Dyrektora Misji.

OŚRODEK NOWY POCZĄTEK, WARSZAWA, UL. ŁABĘDZIA 37

Ośrodek „Nowy Początek”
ul. Łabędzia 37
04-806 Warszawa

telefon: +48 22 610 98 39
kom.: +48 535 005 220

e-mail: nowypoczatek.osrodek@gmail.com

Kościół uliczny

Numer konta:
60 1020 1127 0000 1402 0218 3168
IBAN PL 60 1020 1127 0000 1402 0218 3168